The 9th ICCB and Raw Brewery Battle of the Bands contest
Published in Contest on 2015-06-23 by Ireland Colliery Chesterfield Band
More news from Ireland Colliery Chesterfield Band
~~Reports & Results: Battle of the Bands 2015
The 9th ICCB Battle of the Bands contest, sponsored by Raw Brewery, was held at the new and improved venue of Parkside Community School, Chesterfield on Sunday.
Fine performances
Adjudicators were Martin Heartfield and Mike Fowles, who between them judged 14 fine performances. The standard throughout the day was of a high standard with Martin commenting on the training band and unregistered bands high level of banding basics with some great young players within the ranks.
Mike commented that in the 3rd/4th section and in the 1st/2nd section there were some very good performances with some programs that were well put together and thought out, but some bands just played at one dynamic throughout the programs and didn’t take the risks in the acoustic which others had.
He also commented that in the 1st/2nd section the winners were hard to pick between two bands with one playing a very technical program which had errors in the basic ensemble and execution of the pieces, and the other band not playing a very technically challenging program but was well directed and had fewer errors in the basic ensemble and execution.
Victories
The Training Band honours eventually went to Coleshill Youth Brass conducted by Stephen Fagg, with Carlton Brass Training Band under the baton of Geoff Hawley, taking the trophy for the Unregistered section.
Deepcar Brass Band gave a winning performance under MD, Lindon Bolt which led to them taking the Third/Fourth Section honours ahead of Pleasley Colliery Welfare Band and Rolls Royce Derby Band.
In the First/Second section, Dronfield Genquip Band, conducted by Tabby Clegg gave a wildly entertaining performance to take the accolade of winning the inaugural 1st /2nd section battle of the bands winners trophy .
Thanks
Event organiser Ian Knapton said: ‘9 years ago me and Mel Frost a former member of the band came up with the idea for this contest which was aimed at offering bands the chance to perform an entertaining program to brass band lovers, this year has been the best year yet with over 300 people in the door throughout the day plus all performers. I would like to give my thanks to the committed and hardworking team of ICCB players and supporters who worked tirelessly to make this event the best yet. Young and old worked so hard over the day and had been working since the Friday night when the Music & Real Ale festival which Battle of Bands is part of, they ensured this ran smoothly. We would also like to thank Raw Brewery whose ongoing support to the band is invaluable’ and Parkside Community School which enabled this event to be bigger and better’.
Support
Band Chairman Gary Willis also added: ‘The Committee would like to thank the sponsor, Raw Brewery and the team of helpers; without their contribution this contest would not be as successful as it is. We would also like to thank all the bands for entering and entertaining and hope to see them next year on Sunday 12th June at Parkside Community school get your entry forms now.’
Results
Training Band Section:
Adjudicator: Martin Heartfield
1. Coleshill Youth Brass - Stephen Fagg - 88 points (2 point deduction for time penalty)
2. Rotherham Schools Youth Brass Band - Jeremy Wade - 87 points (1 point deducted for time penalty)
3. Thurlstone Training Band - Jonathan Bates - 86 points
4. Leicester Co-Op Training Band - Liz Barham - 85 points
5. Stannington Training Band - Tim Parris - 84 points
Soloist Prize - Edward Culpin (Baritone) - Leicester Co-Op
Youngest Player - Amber Croft - Stannington Training Band
Unregistered Section:
Adjudicator: Martin Heartfield
1.Carlton Brass Training Band - Geoff Hawley - 91 points
2. Thurlstone Band - Jonathan Bates - 88 points
Soloist Prize - Sarah Harper (Cornet) - Carlton Brass Training Band
Youngest Player - George Maddison - Carlton Brass Training Band
Most Entertaining Item across Training & Unregistered Sections - Thurlstone Band
3rd/4th Section:
Adjudicators:
Michael Fowles - Music
Colum O'Shea - Deportment
Michael Thacker MBE - Entertainment
1. Deepcar Brass Band - Lindon Bolt - 82 points
2. Pleasley Colliery Welfare Band - Geof Benson - 81 points
3. Rolls Royce Derby Band - Graham Cardwell - 80 points
4. Oughtibridge Brass Band - Gavin Somerset - 79 points
Deportment & Entertainment Award - Oughtibridge Brass Band
Soloist Award - Geraint Hale (Soprano) - Deepcar Brass Band
Band Representative Award - Rolls Royce Derby Band
Youngest Player - Maddy Cooke - Deepcar Brass Band
1st/2nd Section:
Adjudicators:
Michael Fowles - Music
Colum O'Shea - Deportment
Michael Thacker MBE - Entertainment
1. Dronfield Genquip Band - Tabby Clegg - 87 points
2. Stannington Brass Band - Derek Renshaw - 86 points
3. Dinnington Brass - Jonathan Beatty - 85 points
Deportment & Entertainment Award - Dronfield Genquip Band
Soloist Award - Russel Cavanagh - Dinnington Brass
Band Representative Award - Dinnington Brass
Most Entertaining Item across 1st/2nd & 3rd/4th Sections - Dronfield Genquip Band
Youngest Player - Keira Littlewood - Dinnington Brass
Comment on this article...
comments powered by DisqusBrass Band CDs
Helping to Promote Brass Bands
Helping to Promote Brass Bands Marching Bands UK connects together all styles of bands across the… read more...
IBSTOCK BRICK BRASS BUILDS WITH BANKS
Local community band Ibstock Brick Brass, based in Coalville, are looking for players to… read more...